Nacházíte se: Úvodní strana / Krajský úřad / Historie sídla úřadu

Historie budovy Krajského úřadu Středočeského kraje

Administrativní budova bývalého zemského úřadu ve Zborovské ulici 11 z roku 1905 a budovy školy, postavené původně jako c. k. reálné gymnázium roku 1915, v Preslově ulici 10, vytváří jeden z městských bloků postavených na Smíchově. Budova ve Zborovské 11 byla postavena v historizujícím slohu s novobarokními prvky, budova školy v Preslově 10 ve střízlivějším tradicionalistickém stylu.

Význam budovy je stále vhodně podržen zachováním volného parkového prostoru Dienzenhoferových sadů před hlavním průčelím budovy. V interiéru budovy se uplatnily i secesní prvky, především v prostoru schodiště na leptaných oknech a kovových výplní zábradlí.

Budova sloužila po celou dobu své existence administrativním účelům a do roku 1999 nebyla zásadním způsobem rekonstruována ani přestavována. Stavební zásahy ve vnitrobloku i v interiéru objektu téměř vůbec nerespektovaly původní charakter architektury budovy, což spolu s dožíváním původních stavebních prvků vedlo k záměru uskutečnit celkovou rekonstrukci, která by odpovídala novým nárokům na administrativní provoz a současně by kvalifikovaně respektovala kulturně historické kvality objektu i reprezentativní funkci budovy.Přejít na navigaci: